dec, 2019

18dec18:0019:30Predavanja o znanih Kamničanih - Trije podjetni: Alojz Prašnikar, Janez Kecel in Maks Samec st.18:00 - 19:30 samostan Mekinje, Polčeva pot 10, Mekinje, 1241 Kamnik Izvajalec: Javni zavod Mekinjski samostan

Podrobnosti dogodka

Predavanje iz niza tematskih predavanj mag. Vande Rebolj o znanih Kamničanih, s katerimi želimo le-te približati občanom Kamnika in drugim, ki jih tema zanima.

Spomnili se  bomo treh podjetnih mož: Alojza Prašnikarja, Janeza Kecla in Maksa Samca st. V Kamniku so zapustili pomembne sledi,  Prašnikar in Kecel pa zaradi zavzemanja za nemštvo tudi kak madež.

V Kamnik priženjeni gradbenik Alojz Prašnikar (1821-99) je bil najprej graditelj železnic v Švici in Avtro-Ogrski, nato tovarn. V Kamniku je kot investitor in graditelj zaslužen zlasti za kamniško progo, cementarno, opekarno in zdravilišče.

Podjetni Janez Kecel  (1839-88), skladiščnik, ki je postal premožen politik in trgovec z nepremičninami, je v svojih vihravih županskih letih (1870-79) in po njih sodeloval pri gradnji kamniške proge, okrepil je planinski turizem in lovstvo ter investiral v zdravilišče. Zaradi želja po osebnih časteh si ga pogosto privoščilo tedanje časopisje.

Izobraženi Maks Samec (1844-89), župan (1879-87), zdravnik, prevajalec in avtor naravoslovnih razprav, je mesto polepšal, poslovenil in kot župan  kljub nenaklonjenosti meščanov z znižanjem Klanca povezal mestno jedro in Šutno.

Ob njihovih biografijah in podobah Kamnika se bomo z nostalgijo in s kritično distanco spominjali začetkov  industrije, »kamničana«, slovečega zdravilišča, Samčevega predora in cesarja v Kamniku.

Udeležba na dogodku je brezplačna.

Več info

Ura